Čo by ste mali porozumieť o toxoplazmóze

Jul 19, 2022 Uncategorized

AddsTis, zdieľanie ButtonsShare na FacebookfacebookShare na TwittertwittertwitterShare to PinterestPinterestpinterestShare do MoreaddthismoreSmore

Toxoplazmóza je jednostupňovaný parazit a môže byť objavený u takmer všetkých teplých krvavých zvierat, vrátane zvierat, ako aj u ľudí. Toxoplazmóza má komplexný životný cyklus s dvoma typmi hostiteľov, vrátane stredného hostiteľa, ako aj definitívneho hostiteľa. Domáce aj divé mačky sú jedinými definitívnymi hostiteľmi toxoplazmózy. To znamená, že mačky sú jediné typy, ktoré vytvárajú vajcia alebo oocysty, keď toxoplazmóza infikuje mačky. Spravidla sa to vyskytuje, keď sú mačky vystavené organizmu; Mačky však organizmus vyhodili len pár dní z celého životného cyklu. Preto je možnosť vystavenia človeka z mačiek mimoriadne malá.

Väčšina mačiek nevykazuje žiadne príznaky toxoplazmózy. V situáciách napätia alebo potláčania imunity, okrem infekcie vírusmi FELV/FIV, môžu príznaky zahŕňať horúčku, stratu chuti do jedla a letargia. V nezvyčajných situáciách môže toxoplazmóza ovplyvniť a spôsobiť príznaky v iných oblastiach tela mačky vrátane pľúc, očí a centrálneho úzkostného systému.

Diagnóza toxoplazmózy sa uskutočňuje kombináciou anamnézy, lekárskych príznakov a testov krvných protilátok. Liečba zahŕňa všeobecne 3-4 týždňový program antibiotík, mnohé typicky klindamycín alebo sulfonamidy. Mnoho prípadov ľudskej toxoplazmózy nepochádza z mačiek, avšak z kontaktu s oocystovou kontaminovanou pôdou, ako aj z jedenia podkoreného mäsa. Zdá sa, že očakávanie žien, ako aj ženy s deficitom imunitne, je ohrozené. Prevencia zahŕňa vyhýbanie sa očakávaniu žien v riešení podstielkových škatúľ, okrem toho, že nie jesť nedostatočne uvarené mäso, neotvorené ovocie alebo zeleninu alebo nepasterizované mlieko. Vyhýbanie sa mačkám z lovu alebo potulovania tiež pomôže pri znižovaní chorôb.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *