Vedzte, kedy by ste sa mali obávať o priebežné oči vašej mačky

Oct 10, 2022 category

AddsTis, zdieľanie ButtonsShare do FacebookfacebookFeBookShare na TwitterTwittertwitterShare to PinterestPinterestPirestShare do Moreaddthismore3

Veľké a žiarivé oči sú jedným z najkrajších a najvýraznejších čŕt mačky, ale oči sa niekedy môžu poznamenať vodnou alebo „praskavou“ výtokom očí, ktoré sa môžu stať chronickými. Existuje mnoho možných príčin rozvoja chronického výtoku očí u mačiek. Rovnako ako v prípade všetkých zmien v očiach u našich spoločníkov zvierat, akákoľvek chronická zmena vzhľadu by mala hodnotiť veterinárny lekár na správne diagnostické hodnotenie a liečbu.

Dôležitým počiatočným krokom je vyhodnotenie farby a dôsledne z výtoku, ako aj to, či sú v očiach ďalšie zmeny, ako je citlivosť na svetlo, začervenanie a opuch a či problém zahŕňa jedno alebo obidve oči. Najmä pri mačkách je dôležité dôkladne vyhodnotiť, či existujú aj iné zmeny príznakov horných dýchacích ciest, vrátane kýchania, nosa, nosa, prepúšťania, koľko infekčných príčin respiračných chorôb u mačiek spôsobí aj potenciálny zápal očí a výtok.

Zatiaľ čo traumatické poranenia oka zvyčajne spôsobujú akútnejší alebo krátkodobší náhly zápal a výtok, veľa vírusových infekcií mačiek vrátane vírusu mačiek (t.j. rinotracheitída) a menej často mačkovitých kalicirusu je zapojených do chronickejších respiračných a očných chorôb v mačkách. Bakteriálne infekcie, vrátane Chlamydie, sa môžu tiež podieľať na ochoreniach očí, čo je obzvlášť dôležité, aby ste si boli vedomí, pretože Chlamydia je tiež potenciálnym nákazlivým ochorením prenášaným aj ľuďom (hoci riziko je nízke, pretože mačková verzia, ktorá je iná napätie ako ten, ktorý ovplyvňuje ľudí, je vysoko prispôsobený mačkám). Z týchto dôvodov má každá mačka s chronickými výbojmi očí a/alebo príznakmi horných dýchacích ciest dôkladnú veterinárnu skúšku na vyhodnotenie týchto základných potenciálnych infekčných chorôb.

Určite chronické vzduchové alergie na inhalačné alergény, vrátane foriem, trávy, stromov, plachtov a domáceho prachu, môžu u niektorých mačiek tiež spôsobiť chronické výboje očí. Pri zriedkavých príležitostiach sa môžu cudzie telá podať v spojivkových vakoch očí, čo vedie aj k chronickému ochoreniu oka. Nakoniec, niektoré plemená, vrátane perzských mačiek, budú mať väčšiu tendenciu mať chronické vybíjania očí kvôli anatomickému tvaru hlavy v týchto plemenách. Stručne povedané, je potrebné veterinárne hodnotenie a úplná skúška, najmä ak existuje riziko poškriabania alebo vredov rohovky s niektorými z týchto infekčných chorôb.

Eyespet Healthtips pre mačky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *