Je výcvik pozitívneho posilnenia nakoniec normou?

May 10, 2023 category

Je to pozitívny výcvik posilnenia nakoniec normou?

Naposledy aktualizované 6. marca 2017 spoločnosťou Puppy Leaks 12 Komentáre
Mali ste vyrastajúcu psie? Verte presne do toho, ako sa vaša domácnosť priblížila k školeniu. Keby váš bol niečo ako môj (alebo väčšina ľudí pred 90. rokmi), pravdepodobne bolo veľa trestu, ako aj veľké kričanie. Áno, vždy kričal.

X

Knihy psov, ktoré som vyrastal s pálom trestom

Vždy sa mi páčilo čítanie, rovnako ako vždy som mal pre psov mäkkú plochu. V čase, keď mi bolo 13 rokov, som mal hromadu kníh o psoch. Od výberu ideálneho psieho psieho domácnosti až po školenie 101 – pokryli to všetko. Rozumieš, o čom nebolo zmienka? Pozitívne posilnenie.

Kniha o výbere ideálneho psov mala niektoré zvláštne návrhy týkajúce sa riešenia budúcich šteniat. Pri nákupe objaviť najkrajšie, od ktorého sa od nich očakávalo, že ich budete rolovať, jeden po druhom, ako aj zistiť, ktorý z nich vyvolal najmenšie množstvo boja. Ak ste Alpha prevrátili šteniatko, ako sa rozčúlili alebo zavrčali, bol to istý náznak, že boli dominantné – aka jednej, ktorej sa treba vyhnúť.

Áno, to bola norma.

Z programu tieto knihy mali vždy kapitolu o porušovaní domácnosti, ako aj vedenie nebolo vôbec lepšie. Močili ste šteniatko na koberci? Pred tým, ako ich umiestnite von, nezabudnite si v ňom utierať nos. Vyžadujú, aby zistili, že takéto správanie nie je prijateľné.

Ak ste mali ďalšie tvrdohlavé šteniatko, možno budete vyžadovať, aby ste niekoľkokrát vyvinuli noviny, ako aj ich facka, zatiaľ čo kričíte „zlé, zlé, zlé“. To mu dá pokyn.

Nechápal som, aký pozitívny výcvik bol až do 90. rokov

Nemám na pamäti veľa na poskytovanie dobrôt alebo výhod, keď šteniatka urobili niečo skvelé – bolo to oveľa viac o ich ovládaní tým, že sú oveľa dominantnejšou postavou. Z toho, čo by som mohol povedať, len naznačovalo, že ste sa vždy očakávali, že budete hlasnejší a oveľa agresívnejší ako váš pes, potom skutočne pochopí, ktorého šéfa.

Na konci 90. rokov bol web dosť populárny a bol som vďačný za objavenie niektorých nových konceptov, keď sa týkalo výcviku psov. Keď nastal čas na nočník trénovať môj psie carter, skontroloval som význam, ktorý venoval pozornosť, nielen sa sústredil na čakanie na nich, aby urobili chybu.

Pustil by som ho, keď hodinu, ako aj chválim ako blázon, keď vykonával svoju povinnosť. Po niekoľkých dňoch bol 95% nočník trénovaný. Bolo to také ľahké. Nechajte psie pochopiť, čo by ste chceli, aby urobili oslavu. kto vedel?

Potom prišiel psí šepot na televízne obrazovky, ktoré posilňovali veľké množstvo tých starších teórií dominancie. Aj keď nakoniec bol dosť populárny, zistil som, že nesúhlasím s tým, čo som ho videl robiť v televízii, takže čím oveľa viac som skončil ľuďom ako Ian Dunbar, ako aj Karen Pryor.

Zatiaľ sme tam nie sme, prešli sme však dlhú cestu

Iste, je ešte oveľa väčší vývoj, keď sa týka dobrých životných podmienok zvierat, som však presvedčený, že popularita pozitívneho posilňovania za posledných 15 rokov je fantastickým začiatkom. S vedou za nami už nemusíme sedieť a akceptovať tieto staré normy. Môžeme zdôrazniť, že existuje oveľa viac ako jedna metóda na výcvik psa, ako aj zdieľať svoje vlastné skúsenosti s pozitívnymi metódami tréningu.

Všetci sme súčasťou tohto posunu vpred, či to uznávame alebo nie. Verte späť k tomu, aké vedenie by ste dostali 20, 15 alebo 10 rokov späť, keď sa týka nočného výcviku psa. Zmenilo sa to, zmenili sme sa, rovnako ako naši psi už viac nezadávajú svoje nosy v močení.

Prečo pozitívny tréning trval tak dlho, kým sa chytil?

Pri pohľade späť sa pýtam – čo nám do pekla trvalo tak dlho? Presne ako sme boli schopní vtrieť psov nos do zeme, keď plakali, keď veríme, že „áno, to ho bude inštruovať“.

Možno je to odvtedy, čo to bola norma. Možno to bolo odvtedy, čo sme nadhodnotili techniky trestu. Možno to bolo odvtedy, čo sme nerozumeli žiadnemu lepšiemu druhu. Bez ohľadu na dôvod, prečo ma potešilo, že už nie je normou. Naši psi sú hodní lepších a našťastie, že sme mnohí z nás nakoniec chytení.

Veľké povedzte vďaka vám všetkým pozitívnym priekopníkom posilnenia, tým, ktorí ho vzali z vedľajšej koľaje, ako aj dostali ho do hlavného prúdu. Ian Dunbar, Karen Pryor, Patricia McConnell, Victoria Stilwell, ako aj Emily Larlhamová.

A všetkým mojim kolegom spisovateľom blogov Canine, ktorí pomáhajú ukázať presne, ako dobre funguje pozitívny výcvik. Povedzte vám vďaka vám, ako aj v prípade, že by vaši psi mohli hovoriť človeka, chápem, že by tiež poskytli najdôležitejšie poďakovanie.

Veríte tomu, že pozitívny výcvik posilňovania je normou?

Som tu rovnako optimistický? Z toho, čo môžem povedať, že techniky pozitívneho tréningu sú po všetkom – ale potom opäť všetci máme tendenciu onlinenull

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *