Expozícia choroby Petmeds® Lyme u psov

Nov 29, 2022 category

AddsTis, zdieľanie ButtonsShare na FacebookfacebookShare na Twittertwittertwittershare to PinterestPinterestPirestShare to Moreaddthismore5

V mnohých oblastiach krajiny je vystavenie sa kliešťovým lymským ochorením často preceňovaným strachom, ktorý sa používa na vyžadovanie zbytočného testovania asymptomatických psov, na podporu kontroverzného vakcinácie s lymmi veterinárnych pacientov. Dokonca aj v oblastiach krajiny, kde je vystavená lymskej expozícii vysoká, napríklad v severovýchode, sa uvádza, že až 90% domácich miláčikov, ktoré sú prirodzene vystavené lymskej chorobe, nikdy neberú alebo sa nevyvinú žiadne príznaky choroby.

Až 50% asymptomatických psov môže v niektorých oblastiach testovať pozitívne, čo často vedie k nevhodnému použitiu predĺžených kurzov antibiotickej liečby. Zatiaľ čo malé percento psov môže vyvinúť príznaky posunutia krídla, horúčky, zriedkavých neurologických alebo srdcových príznakov, psi a horúčkovi tí, ktorí by sa mali testovať. Priebeh liečby je zvyčajne 3-4 týždne. V takýchto oblastiach by sa určite mala praktizovať dobrá prevencia kliešťov prostredníctvom výrobkov, ako sú Frontline Plus, K9 Advantix alebo prirodzenejšie alternatívy.

Jediným významným dlhodobým zdravotným ohrozením, ktoré som videl u Lyme-pozitívnych psov, najmä u určitých genetických línií labradorov a zlatých retrieverov, je vývoj typu problému obličiek dlhodobo, keď sa v moči dochádza pri zlyhaní obličiek a/alebo zadržiavaní tekutín. Každý domáci miláčik, ktorý testuje pozitívne na lymské ochorenie, by teda mal mať pravidelné testovanie moču iba raz (najmä ak nemá žiadne príznaky kĺbov lymskej choroby) na monitorovanie straty proteínov v moči. Opakovane testovanie domácich miláčikov bez symptómov lymskej choroby je podľa môjho názoru plytvaním peniazmi voči klientom a môže viesť k zneužitiu perorálnej antibiotickej liečby, pretože veľa lymských psov môže zostať pozitívnych mesiacov a nikdy nebude chorý.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *