Obsessionsions – vďaka čomu je pre našich domácich miláčikov náročné „poslúchať“

Jul 8, 2022 Uncategorized

AddsTis, zdieľanie ButtonsShare na FacebookfacebookShare na TwitterTwittertwitterShare pre PinterestpinterestPinterestShare to Moreaddthismore17

„Správajte sa, keď sme vonku“, počul som, ako moja babička povedala jej malý miniatúrny pudla, Mimi, na ceste z dverí. Zvyčajne mala naplánovaný deň plný aktivít, keď som ju navštívil. Niekedy by sme išli do parku, do zábavného parku, do zoo alebo do filmu. Keď sme sa vrátili k jej domovu, babička začala chodiť po jej dome a brať inventár toho, čo Mimi zničila, keď sme boli preč. Keď sa niečo objavilo, rýchlo by priviedla Mimi na „scénu zločinu“ a pri hojdaní novín by stále hovorila: „Si také zlé dievča Mimi, naučím ťa poslúchať ma, ak je to posledná vec, ktorú robím. “

Do mysle vstupuje nevítaná myšlienka a akýkoľvek pokus o ignorovanie jej vedie iba k jej zväčšeniu. Uznáva sa ako iracionálne, časovo náročné a vypustenie. Obsedantné správanie je pre ľudí veľmi náročné a frustrujúce, aby sa vysporiadali a u psov to môže byť ešte viac. Psy nevyhnutne nerozumejú povahe posadnutí a nemajú základ porovnania zdravého myslenia a nezdravého. Mnoho majiteľov nechápe, prečo ich domáce zviera neustále trhá topánky, nadmerne šteká, ničí nábytok a neustále olizuje. Niektorí domáce zvieratá majú mierne obsedantné správanie a iné majú vážny stav.

Staromódne metódy vnucovania disciplíny s rozvinutými novinami, ako je moja babička, slúžila iba na zvýšenie úrovne stresu a úzkosti. Existuje len veľmi malá šanca, že Mimi spája opravu s konkrétnym zločinom; Príliš veľa času zvyčajne uplynulo. Korekcia v psoch musí prísť v okamihu, keď dôjde k správaniu – dokonca aj o 2 minúty neskôr by mohlo byť príliš dlhé na to, aby domáce zviera urobilo správne združenie.

Najprv sa môže vyskytnúť obsedantné správanie, keď sa zviera nudí, úzkostne alebo stresuje. Začnete si všimnúť veci, ako je neustále kopanie, hryzenie, útočenie na neživé predmety v dome okrem iných podobných správaní. Ak veterinárny lekár diagnostikuje, že stav je založený na nude, môže sa predložiť návrh na zmenu správania a prípadne viac cvičenia. Cvičenie je úžasný spôsob, ako zmierniť telo stresu a nudy. Práca so trénerom zvierat môže pomôcť rozpoznať a primerane deštruktívne správanie. V niektorých prípadoch môže veterinárny lekár tiež odporučiť lieky, ako je zmierenie alebo ClomicalM na liečbu stavu. Ak sa s posadnutosťou nelieči správne, môže to viesť k separačnej úzkosti. Separačná úzkosť u domácich miláčikov sa prezentuje ako nepríjemné príznaky, ako je ničenie oblečenia, obuvi, nábytku, prenasledovanie chvosta a dokonca zbytočne vyprázdnenie a močenie. V zásade väčšinu času, keď si myslíme, že náš domáci miláčik, sa správa, zvyčajne je prejavom obsedantnej kompulzívnej poruchy.

Existuje niekoľko liekov, ktoré sa môžu použiť na liečbu psov, ktoré vykazujú príznaky obsedantnej kompulzívnej poruchy a separačnej úzkosti. Najbežnejším liekom sú clomicalM (clomipramín), Elavil (amitriptylín) a zmierenie (fluoxetín). ClomicalM, ktorý patrí do triedy liekov nazývaných tricyklické antidepresíva, zvyšuje hladiny serotonínu a norepinefrínu, čo pomáha zmierniť niektoré obsedantné správanie a úzkosť u psov. Obvyklá dávka ClomicalM je 0,9-1,8 mg/lb. Clomicalm môže spôsobiť závraty a únavu, najmä na začiatku liečby. Je tiež nevyhnutné uvedomiť si, že nedáte iné antidepresíva alebo lieky na modifikáciu správania spolu s ClomicalM z dôvodu zvýšenej pravdepodobnosti nežiaducich reakcií. Medzi ďalšie nepriaznivé účinky z klomipramínu patrí miešanie, strata chuti do jedla, suché ústa, suché oči a bolesti hlavy. Je obzvlášť nevyhnutné udržiavať k dispozícii veľa čistej vody. Ak sa suché oči stanú vadí, produkt, ako sú Likears, sa môže použiť na zmiernenie týchto príznakov a na udržanie vlhkých očí domácich miláčikov.

Elavil (amitriptylín) je ďalší liek, ktorý sa môže použiť aj pre psov, ktorí trpia kompulzívnou poruchou. Amitriptyline tiež pracuje na zvyšovaní hladín norepinefrínu a serotonínu. Obvyklá dávka je 0,5 mg/lb každých 8 až 12 hodín. Niektoré vedľajšie účinky zahŕňajú závraty a ospalosť, zadržiavanie moču a strata chuti do jedla. Tento liek by sa neodporúčal pre žiadnych psov s problémami s retenciou moču, pretože by mohol tento stav ešte viac zhoršiť.

Tretí liek, ktorý sa môže použiť aj na obsedantno -kompulzívnu poruchu, je v skutočnosti liek, ktorý za posledné desaťročie získal veľa tlače a pozornosti z dôvodu veľmi populárneho použitia v ľudskej medicíne. Zmiernenie (fluoxetín) – tiež známy ako Prozac – je selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu, ktorý zvyšuje množstvo serotonínu v mozgu; to slúži na zníženie úzkosti aND má upokojujúci účinok na psy, čo pomáha znižovať ich príznaky. Dávkovanie zmierenia je založené na rozsahu hmotnosti psa. Tento liek prichádza v rôznych miligramoch pre rôzne osobitné rozsahy hmotnosti. Sila 8 mg, ak pre psov medzi 8,8 a 17,6 libier, a najvyššia sila (64 mg) je pre psov kdekoľvek od 70,5 a 140,8 libier.

Ďalšou možnosťou, ktorú veterinárni lekári často odporúčajú, je nevyhnutná pri zmierňovaní obsedantného správania samotného alebo s akýmkoľvek z vyššie uvedených liekov je modifikácia správania. Zmena správania pomocou trénera je úžasný spôsob, ako pomôcť psovi prelomiť cyklus obsedantného správania. Dať psovi niečo na žuvanie, keď ste vonku, uistite sa, že psie dostane veľa cvičenia, a uistite sa, že váš psí rozvíja pocit nezávislosti. Majitelia domácich miláčikov sa môžu pokúsiť skrátiť množstvo času interakcie s psom, keď sú doma, snažia sa sedieť v inej miestnosti a obmedziť množstvo času, ktorý psov sleduje, že majiteľ okolo sú spôsoby, ako pomôcť psí vlastné.

Aj keď riešenie posadnutosti je náročné a frustrujúce pre všetkých, ktorí sa podieľajú na starostlivosti o domáceho maznáčika, existuje veľa riešení na zmiernenie tohto správania. Ak sa váš veterinár rozhodne o liekoch, existuje veľa možností. Je nevyhnutné dôkladne postupovať podľa pokynov vášho veterinárneho lekára, pretože mnohé z liekov, ktoré liečia tento stav, vzájomne interagujú a majú vedľajšie účinky, ktoré sa musia monitorovať. Ako sa uvádza v mojom predchádzajúcom blogu o liekoch, ktoré zvyšujú citlivosť na teplo, mnoho liekov, ktoré ovplyvňujú serotonín a norepinefrín, môže spôsobiť, že PET je škodlivejšie, aby bol domáci miláčik vystavený horúcemu počasiu. Mať čistú vodu, ktorá je ľahko dostupná, je tiež veľmi dôležité pri niektorých z týchto liekov.

Rozvíjanie dobrého vzťahu s veterinárnym lekárom a zabezpečenie toho, aby sa domáce zviera prechádzalo na časté vyšetrenia, môže byť jedným z najlepších spôsobov, ako zaručiť, že naše zdravotné potreby pre domácich miláčikov sú správne uspokojené. Ako vždy, existuje lekárnik s 1800petmi, ktorý je k dispozícii na zodpovedanie akýchkoľvek otázok alebo obáv týkajúcich sa liekov, ktoré môžete mať.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *