Rakovina v mačkách

Nov 29, 2022 category

Add, zdieľanie ButtonsShare na FacebookfacebookShare na TwitterTwittertwitterShare to PinterestpinterestPinterestShare pre Moreaddthismore3

Keďže mačky naďalej starnú od oveľa lepšej výživy, ako aj od veterinárnej starostlivosti, situácie rakoviny tiež vzrástli. Pointa je, že rakovina sa stáva typickejšou u starších mačiek, ako aj oveľa viac mačiek starne. Skvelá správa je, že výber liečby je dnes oveľa lepší ako pred niekoľkými rokmi. V 80. rokoch, keď som veril, že môj mačička „Lynx“ mala nádor, môžem mať na pamäti, že moja mama nám hovorí, že nechce, aby mačka bola v bolesti, aby sa dehydratoval alebo hladoval. To boli pravidlá, ktoré sa museli dodržiavať vždy, keď sa malo rozhodnúť o liečbe rakoviny u mačky.

Približne tretina všetkých rakovín u mačiek sú lymfómy. Toto lymfoidné tkanivo je zvyčajne prítomné v mnohých miestach v tele vrátane lymfatických uzlín, sleziny, pečene, gastrointestinálneho traktu, ako aj kostnej drene. Vírus mačacej leukémie (FELV), ako aj vírus mačacej imunodeficiencie (FIV), zvyšujú náchylnejší na stanovenie tohto typu rakoviny. Táto rakovina sa môže stať pri akomkoľvek veku, pohlaví alebo plemene. Veterinárny lekár zvyčajne skontroluje lymfatické uzliny alebo gastrointestinálny trakt, urobí röntgenový lúč alebo ultrazvuk, dostane spracovanie chémie krvi alebo vykoná biopsiu. Ak je diagnostikovaný lymfóm, liečba zvyčajne obsahuje rôzne lieky, ako je doxorubicín, cyklofosfamid, vinkristín, ako aj prednisón. Pri liečbe lokalizovaného lymfómu, ktorý nie je tak dobre rozložený do rôznych orgánov, sa niekedy ukázalo ako aj chirurgické ošetrenie alebo chirurgické ošetrenie. Mačačka s lymfómom to zvyčajne dosiahne iba mesiac alebo dva po diagnóze; Ak sa však táto mačka bude liečiť presne, môže online, až 6 mesiacov, ako aj v približne štvrtine situácií, ktoré rakovina prechádza do remisie, ktorá môže trvať roky.

Ďalší typ nádoru sa nazýva nádory žírnych buniek a tiež pochádzajú z kostnej drene. Žírska bunka je dôležitou súčasťou obranných mechanizmov mačky. Nádory žírnych buniek sa najčastejšie vyskytujú v koži, ako aj zvyčajne predstavujú riziko pre mačky stredného veku alebo staršie mačky. Keď je nádor objavený a odstupňovaný od I do III (ja som najmenej nebezpečný a III najnebezpečnejší), liečba sa začína chemoterapiou, žiarením alebo chirurgickým zákrokom. Použité lieky sú prednisón, lomustín, ako aj vinblastín. Prednison je glukokortikoidný hormón, ktorý má silné protizápalové účinky. Najtypickejším pozorovaným vedľajším účinkom je extrémny smäd a močenie okrem žalúdka na nevoľnosť. Lomustín sa viaže DNA, a preto jej bráni replikovať. Medzi vedľajšie účinky patrí potlačenie kostnej drene, toxicita pečene, ako aj žalúdok pre nečinnosti. Vinblastín je v triede nazývanej Vinca alkaloid, ktorý funguje interferovaním s proteínmi, ako aj bránením deliaceho sa buniek.

Fibrosarkóm pochádza z spojivového tkaniva a môže sa šíriť do ďalších častí tela. Toto je najtypickejší nádor mäkkých tkanív u mačiek. U mačiek sa vyskytujú tri typy: multicentrický typ, ktorý sa zvyčajne vyskytuje u extrémne mladých mačiek, a je vyvolaný vírusom sarkómu mačiek, osamelý typ je pozorovaný u mačiek všetkých vekových skupín, ako aj u rakoviny, ktorá nebola Vyvoláva vírus mačacieho sarkómu, ako aj vakcínová sarkóm je z väčšej časti spojená s vakcínou proti leukémii mačiek. Najlepšou metódou na zabránenie tomuto druhu rakoviny je vyhnúť sa zbytočným očkovaním. Chirurgická liečba je zvyčajne navrhovanou liečbou, hoci chemoterapia a ožarovanie sa môžu použiť spolu s chirurgickou liečbou, aby sa zabránilo recidíve.

Nádory prsníka sú tretie najčastejšie viditeľné nádory u mačiek. Zvyčajne sa konajú u starších mačiek, ako aj pri vyššom nebezpečenstve sú siamské mačky, ako aj neplatené ženy. Je to agresívny nádor, ktorý bežne objavuje svoju metódu pre okolité lymfatické uzliny a pľúca. Liečba môže obsahovať úplné odstránenie postihnutých žliaz. Žiarenie sa môže použiť na zabránenie recidívu nádoru. Chemoterapia tiež preukázala celkové reakcie u 50% mačiek s týmito nádormi. S určitým úspechom sa zvyčajne používa kombinácia doxorubicínu a cyklofosfamidu.

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoju mačku, je vidieť veterinárneho lekára, ak si všimnete niečo zlé, ako napríklad opuch lymfatických uzlín alebo nádor niekde. Čím skôr sa liečba začne, tým lepšie pre vašu mačku, ako aj menej utrpenia sa pravdepodobne vyskytne. Rada, ktorú som počul, keď som bol mladší od mojej mamy, stále platí dnes: Aby som zachoval akýkoľvek typ vysokej kvality života, je dôležité nenechať mačku ublížiť, snažiť sa zabrániť mačacej mačke neustále zvracať, ako aj don “ T NEMETE mačku ísť bez jedla tiež dlho. vysoká kvalitaŽivot je najdôležitejšou vecou, ako aj nakoniec, čo by sa malo urobiť v rozumnom prípade, aby sa zabezpečilo, že je to udržiavané. Bolesť vašej mačky sa dá minimalizovať primeraným podávaním bolesti, ktorá môže obsahovať bolesť bolesti obsahujúcu fentanyl; Zvracanie by sa mohlo minimalizovať poskytovaním metoclopramidu alebo mezylátu metoclopramidu alebo dolasetronu. Na zachovanie alebo posilnenie chuti do jedla, cyproheptadín alebo megestrol acetát poskytnutý ústami sa ukázal ako úspešný.

Ako vždy, ak máte akékoľvek typy otázok spojených s liekmi, zavolajte, zavolajte svojmu lekárnikovi s 1800Petmeds, ktorý bude viac než šťastný, že ich za vás za vás môže reagovať, alebo veľmi najmenej vás môže viesť najlepším smerom.

Rakovina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *